Téma uniforiem či jednotných odevov je dlho preberaná vo svete najmä v školstve. Uniformné obliekanie má svojich zástancov aj odporcov a určite má svoje výhody aj nevýhody. V prípade jednotného obliekania zamestnancov však môžu prevážiť práve pozitíva. Pozrime sa teda na nich bližšie. 

Bezpečnosť 

Predstavte si firmu, ktorá prevádzkuje veľkosklad. Ak zamestnancom dáte voľnosť vo výbere odevu, nemusia zvoliť práve bezpečné oblečenie. Niektorí možno prídu v montérkach či pracovných nohaviciach, no iní zvolia pre pohodlnosť nadrozmerné tričko, šortky a šľapky. V takomto “úbore” sa pracovník ľahko potkne, oškre, prechladne či sa inak poraní. Ak však “vyfasujú” uniformu, ktorá spĺňa určité stanovené kritériá, zaistenie bezpečnosti na pracovisku bude oveľa jednoduchšie.

Profesionalita

Kvalitnú firmu nereprezentujú len jej produkty a služby, ale tiež to, ako (nielen) navonok pôsobia jej zamestnanci. O to viac, ak sa stýkajú so zákazníkmi či dodávateľmi. V mnohých odvetviach je ťažké pôsobiť stále čisto a upravene, no minimálne kvalitná a pekná uniforma to môže uľahčiť. Zamestnanci oblečení v jednotnom a prípadne brandovanom odeve, navodzujú dojem profesionality a dôvery. Uniforma je tiež reklamným prvkom spoločnosti, ktorým sa navonok prezentuje a ľudia si ju podľa nej zapamätajú.

Morálka

Podobne ako v prípade školských uniforiem, aj jednotné firemné odevy môžu stierať sociálne rozdiely medzi zamestnancami. V uniforme sú si všetci rovní, minimálne na rovnakej pracovnej pozícii, menej sa porovnávajú a hodnotia svoj zovňajšok. Uniforma je tiež prvok, ktorý ich spája a môže tak pomôcť k utuženiu vzťahov. Zároveň funguje ako “pripomínač” určitej role, ktorú v práci vykonávame a z ktorej sa neskôr “vyzliekame”. Niekto ju miluje a niekto nie, no rozhodne pomôže zvýšiť pracovnú morálku.

Šetrenie

Uniformy sú pre zamestnávateľa výdavkom, no z dlhodobého hľadiska je to investícia, ktorá sa oplatí. Často je tiež možné využiť pomoc sponzora či investora. Naopak zamestnancom môžu uniformy peniaze výrazne ušetriť. Vďaka nim si nemusia špiniť a ničiť vlastné oblečenie alebo nakupovať špeciálny pracovný odev. Navyše nimi často chránia svoje aj svoje zdravie a obe strany tak ušetria na prípadných výdavkoch spojených s lekárskou starostlivosťou. 

Ako vidíte, uniformy nemusia byť strašiakom a zamestnávateľom aj zamestnancom vedia priniesť množstvo úžitku. Stačí si správne vybrať, napríklad v našom e-shope. A ak náhodou neviete ako na to, s radosťou vám poradíme.