Zima ešte nepovedala svoje posledné slovo a množstvo ľudí aj teraz pracuje vonku v nízkych teplotách. Niektorí zas musia chladu odolávať celoročne, pretože sa v práci zdržiavajú v chladných skladoch či mraziacich miestnostiach. Ak sa to týka aj vás či vašich zamestnancov, máme pre vás riešenie.

Tak ako práca v horúcom, tak aj práca v chladnom prostredí sa radí medzi rizikové. Akýkoľvek teplotný extrém, ktorému je náš organizmus dlhodobo vystavený, totiž predstavuje zdravotné riziká. Pozrime sa na túto tému podrobnejšie: 

Aká teplota je riziková?

Legislatíva upravuje povinnosti zamestnávateľov v prípade, že je teplota pracovného prostredia 10 stupňov Celzia a menej. V takom prípade musí zamestnávateľ zabezpečiť ohrievareň a pitný režim v podobe teplého nápoja. Ak ani ohrievareň nepostačuje na zohriatie, je nutné napríklad skrátiť pracovný čas, umožniť častejšie prestávky, častejšie striedanie zamestnancov či poskytnutie vhodných ochranných pracovných prostriedkov. Termoregulačná vrstva v podobe správne zvoleného oblečenia je totiž to prvé, čo náš organizmus ochráni pred chladom. 

 

Ako sa správne obliecť?

Ako sa oblečiete, keď sa chystáte na lyžovačku? Štandardom sú zvyčajne tri vrstvy odevu: termobielizeň, transportná vrstva na odvádzanie potu alebo ďalšia tepelná vrstva a vrchná ochranná vrstva. Pri práci v chladných či dokonca mínusových teplotách to funguje podobne a vrstvenie je spôsob, ako zabezpečiť dokonalé tepelné vlastnosti odevu. Poďme sa teda obliecť systematicky:

  • Spodná bielizeň 

Kvalitná bielizeň v podobe termo vrstvy je absolútnym základom, ktorý zabezpečí základnú tepelnú ochranu a predíde napríklad nachladnutým krížom. Kvalitná termo bielizeň by mala zabezpečiť optimálnu teplotu tela, odvádzať pot, udržať nás v suchu a mať antibakteriálne vlastnosti. Najpoužívanejším materiálom je stále cenovo dostupný polyester či iné syntetické vlákna, no čoraz populárnejšou sa pre svoje vlastnosti stáva drahšia merino vlna.

Pre ideálnu ochranu je vhodné zvoliť komplet v podobe termo nohavíc (spodkov) a termo trička, ktoré môže mať rôznu dĺžku rukávov. Netreba zabúdať ani na kvalitné ponožky, ktoré udržia vaše nohy v teple a suchu. Z hygienických dôvodov odporúčame striedať viacero párov bielizne, najmä ak v chladných podmienkach pracujete denne.

  • Stredná vrstva

Druhá vrstva má za úlohu izolovať telesné teplo a transportovať nahromadenú vlhkosť, teda pot, do vrchnej vrstvy oblečenia. Aj preto sa často nazíva transportná. Najpoužívanejšími materiálmi sú opäť tie syntetické, ktoré zabezpečujú ľahkosť, izolačné vlastnosti a rýchle schnutie. Ako stredná vrstva nám skvelo poslúžia obľúbené flísové mikiny a bundy, ktoré však môžeme prípadne nahradiť svetrom, rolákom či mikinou. V našej ponuke nájdete široký výber pracovných mikín a svetrov rôznych strihov a materiálov.

 

  • Vrchná vrstva

Keď už máte na sebe termobielizeň a izolačnú vrstvu, zostáva len posledná funkčná vrstva, ktorá sa postará o ochranu nielen pred chladom, ale aj vetrom, vlhkosťou či oderom. Vonkajšia vrstva by mala byť predovšetkým nepremokavá, no zároveň priedušná. Tieto dve vlastnosti sa však navzájom limitujú a záleží od konkrétnych podmienok, ktorá z nich je pre nás dôležitejšia. 

Nepremokavosť či vodeodolnosť je zvyčajne zabezpečená špeciálnou membránou a podlepenými švami a meria sa pomocou vodného stĺpca. Priedušnosť zase zabezpečuje povaha materiálu a integrované ventilačné otvory. V praxi sa môžete zvyčajne stretnúť s bundami typu hardshell (viac vodeodolné) a softshell (viac priedušné) a je len na vás, ktoré sú pre vašu prácu vhodnejšie. V prípade naozaj chladných podmienok siahnite po vatovanej bunde. Vrchnú vrstvu môže samozrejme plniť aj pracovná kombinéza, ktorú si určité podmienky vyžadujú. V našej ponuke nájdete množstvo búnd, ktoré vyhovejú každým podmienkam.

  • Ďalšie doplnky 

Nezabudnite ani na kvalitné pracovné rukavice, ktoré by v chladných podmienkach mali byť dostatočne zateplené. Chrániť by ste si mali aj hlavu a uši, a to kvalitnou pletenou čiapkou či baranicou. Samozrejmosťou by mala byť tiež zateplená zimná obuv. Vyššia a pevnejšia podrážka zabezpečí tepelnú izoláciu od zeme a hrejivá kožušina zas skvelé zateplenie zvnútra.

Takto budete vy alebo vaši zamestnanci dokonale chránení pred chladom a aj náročnú prácu môžete vykonávať komfortne a bezpečne.