Podľa medzinárodných výskumov je približne 70 % škôd na elektronických zariadeniach spôsobených nesprávnou ochranou personálu! 

Človek, eventuálne jeho bežné oblečenie, je pomerne výkonným generátorom elektrických nábojov. Hlavným prvkom ochrany proti elektrostatickým výbojom sa tak stáva antistatický, čiže ESD odev. Veľmi rozšírenou chybou je presvedčenie o účinnej ESD ochrane pomocou pásky na zápästí. Všetky medzinárodné normy, vrátane najdôležitejších EN 61340, však zdôrazňujú nutnosť využitia špeciálneho odevu na pracovisku, kde je to potrebné.

Čo je to elektrostatický výboj?

Elektrostatický výboj je tok nabitých častíc medzi dvoma objektmi, ktorý prebehne, akonáhle sa tieto dva objekty dostanú do tesnej blízkosti. Príklad z každodenného života môže byť aj "rana", ktorú občas dostaneme, keď sa dotkneme kovovej kľučky. V prírode vyskytujúcim sa ESD javom je napríklad blesk. Elektrostatickému výboju vždy predchádza hromadenie náboja a akonáhle sa stretnú dva objekty s rôznym elektrickým potenciálom, dochádza k prejavu elektrostatického javu. 

Rizika súvisiace s elektrostatickými výbojmi

Elektronické komponenty sú náchylné k poškodeniu v dôsledku pôsobenia nízkonapäťových ESD udalostí. Mnoho elektronických súčiastok môže byť poškodených už pri vystavení výboju nižšieho ako 10 voltov. Ak už manipulujete, skladujete, prepravujete alebo inštalujete komponenty citlivé na statickú elektrinu, je nevyhnutné, aby boli zavedené opatrenia, ktoré zabránia poškodeniu súčiastok týmto fenoménom.

Poškodenie elektrických zariadení výbojmi statickej elektriny nie je okom viditeľné, takže neexistuje bežný spôsob, ako ho ihneď identifikovať. Takéto poškodenie môže nakoniec spôsobiť aj zlyhanie celého systému, v ktorom je táto súčiastka nainštalovaná. Mali by tak byť vykonané opatrenia, aby sa zamedzilo poškodeniu citlivých súčiastok, pričom medzi najúčinnejšie patrí využívanie ESD odevov.

Prečo používať ESD ochranu??

Ako už bolo naznačené vyššie, v technike sa jedná o pomerne vážny problém, hlavne u elektronických súčiastok s integrovanými obvodmi, kedy behom nepostrehnuteľného okamihu môže dôjsť k poškodeniu alebo dokonca zničeniu takého obvodu jednoducho jeho dotykom s druhým objektom s odlišným elektrickým potenciálom. Takýmto objektom môže byť i sám človek, ktorého telo sa môže nabiť nad potenciál elektronických súčiastok jednoducho pri zobliekaní si svetra cez hlavu. 

Pre ochranu elektronických prístrojov pred poškodením elektrostatickým výbojom existuje celá rada antistatických zariadení, ktorá majú zaistiť bezpečné uzemnenie elektrostatického náboja. V súčasnej dobe výraznej robotizácie priemyslovej výroby je prvoradým úkolom bezpečná ochrana ako výrobkov, tak i vlastných výrobných prostriedkov a v neposlednej rade aj ich ľudskej obsluhy. 

Spoločnosť CERVA GROUP a.s.  prináša na trh s OOPP mnoho možností ako uvedeným problémom a nebezpečenstvám predchádzať. 

ESD odevy:

Kompletnú ESD ochranu všetkých exponovaných pracovníkov zaistí nová kolekcia MONTROSE ESD. Kolekcia sa skladá z odevov pre spodnú i vrchnú časť tela, vrátane bundy, montérkových nohavíc do pása, alebo montérkových nohavíc s náprsenkou. Následne sa v našom sortimente nachádza aj celá rada ďalších odevov poskytujúcich ESD ochranu. Za všetky menujeme aspoň tieto: 

ESD plášť STING - antistatický plášť so stojačikom a dlhým rukávom, ktorý je krytý légou. Materiál plášťa sa skladá z 59 % bavlny, 39 % polyesteru a 2 % uhlíkového vlákna.

ESD rukavice WRYNECK - pletené bezšvové rukavice s karbónovými vláknami doplnené o elastickú manžetu.