Zrak je zrejme najdôležitejším zmyslom pri akejkoľvek manuálnej práci. O to horšie, keď niečo bráni jeho dokonalému využitiu – napríklad zahmlené okuliare. Či už sa vám však okuliare zahmlievajú pri prechode medzi prostrediami s rôznymi teplotami, alebo za to môžu respiračné pomôcky a rúška, dá sa tomuto problému vyhnúť hneď niekoľkými spôsobmi.

Jednoduchá fyzika, nepríjemný problém

Za zahmlievaním okuliarov nie je žiadna zložitá veda, len jednoduchá fyzika. Hmla na okuliaroch najčastejšie vzniká dvomi spôsobmi. Aj keď ide pri oboch o veľmi podobný princíp zahmlievania, ich riešenie môže byť odlišné. Keď napríklad vystupujete z vyhriateho auta do chladného zimného počasia, hmla na okuliaroch sa vytvorí skvapalnením vlhkosti nahromadenej vo vzduchu. Pri využívaní respiračných pomôcok zas zahmlenie vzniká vplyvom vlhkosti nášho dychu

Babská rada podložená vedou

Existuje niekoľko babských trikov, ktorými môžete  zahmlievaniu predísť. Tým najrozšírenejším je trik s umytím okuliarov v mydlovej vode. Toto sa môže na prvý pohľad zdať ako zvláštne riešenie, no stojí za ním aj veda. Na rozdiel od obyčajnej vody, tá mydlová po vyschnutí zanecháva tenkú ochrannú vrstvu, ktorá odpudzuje skvapalnené molekuly vody ako v ovzduší, tak aj vo vašom dychu. Profesionálnejším riešením na rovnakom princípe môžu byť napríklad spreje proti zahmlievaniu.

Okuliare vs. respiračné pomôcky

Okuliare a respiračné pomôcky spolu nemusia viesť nekonečnú vojnu. Na predídenie zahmlievaniu niekedy úplne stačí, aby respiračné pomôcky na tvári správne sedeli a aby z nich vzduch neunikal smerom k okuliarom. Ideálne sú preto najmä masky s ohybným kovovým drôtom vo vrchnej časti, ktorým masku dokážete prispôsobiť vášmu nosu. Ako alternatívu je možné použiť aj obojstrannú lepiacu pásku, tá je však bezpochyby nepohodlnejším variantom.

Správny typ okuliarov ušetrí starosti

Najspoľahlivejšou cestou, ako sa zahmlievaniu vyhnúť, je kúpa správnych okuliarov, či iných ochranných pomôcok zraku. Proti zahmlievaniu, ktoré spôsobila vlhkosť vášho dychu, postačí používanie uzavretých okuliarov, ochranných štítov, či okuliarov s odnímateľným tesnením. Spoľahlivou voľbou do rôznych situácií sú aj okuliare so sklíčkami proti zahmlievaniu, tie sú však vo väčšine prípadov výrazne drahšie.