Nohy nás nosia celé dni, či už sme v práci alebo nie. Aj menšie poranenie dolnej končatiny nám pritom môže pekne skomplikovať život a obmedziť náš pohyb či pohodlie. Aby sme sa vyhli pracovnému úrazu či dlhodobým zdravotným komplikáciám, je vhodné pri práci dbať na správne obutie.

 

Nemusíte však pracovať práve na stavbe, aby vám nesprávny výber topánok privodil ťažkosti. Aj pri dlhodobom nosení nesprávnej obuvi napríklad pri práci v gastronómii vás môžu časom stretnúť ortopedické problémy. Pri rizikovej práci v priemyselnom prostredí je však správna ochrana nôh ešte dôležitejšia.

Trh dnes ponúka veľmi široký výber najrôznejších druhov pracovných topánok, v ktorom sa však dá veľmi ľahko stratiť. Ukážeme vám preto, aké parametre by mala spĺňať kvalitná pracovná obuv a pokúsime sa vám výber uľahčiť. Na čo by ste mali dbať pri výbere obuvi? Vyberajte si podľa typu práce a druhu ochrany, ktorú potrebujete:

Mechanická  

Ak pracujete s ťažkým materiálom alebo v prostredí, v ktorom vám hrozí pád predmetu na nohu, hľadajte spevnenú obuv. Ideálne sú topánky s výškou minimálne po členok, so stielkou odolnou voči prepichnutiu, s pevnou výstužou a spevnenou špičkou. Takáto obuv vás ochráni pred nárazmi či šliapnutím na ostrý predmet. Konkrétnym príkladom sú naše topánky MUSA alebo CORTINA

Chemická

Ľudia pracujúci v chemickom prostredí by mali hľadať obuv odolnú voči vode a tukom. V prostredí vyžadujúcom zvýšenú ochranu sú ideálne gumové čižmy, takzvané gumáky. Chránia pred mnohými chemickými látkami veľkú plochu vašich nôh, sú nepriepustné a protišmykové. V našej ponuke nájdete napríklad dostupný model GINOCCHIO alebo TRONCHETTO.

V laboratórnom a medicínskom prostredí, kde nie je vysoké riziko vystavenia nôh nebezpečným chemickým látkam, môžete siahnuť aj po sandáloch a šľapkách. Tie by mali byť protišmykové, priedušné a ideálne s ortopedickou stielkou. V našom e-shope nájdete napríklad model sandálov RAVEN alebo korkových šľapiek s koženou stielkou PUDU.

Tepelná

 Ľudia pracujúci v extrémnych tepelných podmienkach, napríklad hasiči, by mali pri výbere dbať na odolnosť obuvi voči teplotám, nepriepustnosť a nehorľavé materiály. Vyberajte z ponuky pevnej vysokej poloholennej obuvi, ktorá vás ochráni v každej náročnej situácii.

 V naopak chladných tepelných podmienkach, pri práci napríklad v mraziarni či s mrazeným tovarom, zvoľte členkovú zateplenú obuv. Príkladom je zateplený model JENA, ktorý v zimnom období ocenia tiež robotníci, stavbári, skladníci či pracovníci v priemyselnom prostredí. 

Ortopedická

 Ľudia s povolaním, pri ktorom sa veľa stojí, chodí alebo je inak náročné na chodidlá, by mali voliť predovšetkým pohodlnú a kvalitnú obuv. Topánky z prírodnej kože s ortopedickou stielkou a protišmykovou úpravou ochránia nohy pri dlhodobom namáhaní a predídu zdravotným problémom v budúcnosti. Čašníci ocenia kvalitné poltopánky, napríklad OXFORD, lekári či sestričky zas kvalitné šľapky PUDU.

Veríme, že si vyberiete tú správnu obuv pre vašu prácu a budete sa v nej cítite bezpečne a pohodlne po dlhý čas.